Blog EK: Problémy s mlýny řeší mezinárodní komise

10.5.2013

foto: es.rugbyworldcup.com
foto: es.rugbyworldcup.com

Skupina expertů IRB „Scrum steering group“, ve které působí Graham Mourie, Wayne Barnes, Didier Retiere a bývalý mezinárodní rozhodčí Joël Jutge, navrhla prověřit experimentální pravidlo pro mlýn (pravidlo 20), které by zrušilo narážení prvních řad při svazování.

Toto pravidlo chtějí prověřit v Pacifickém poháru, kde startují jednak Akademie některých mužstev Super 15, jako Higlanders, Brumbies atd. a mužstva A (v tomto případě jsou to vlastně rezervy) Tonga, Fiji, Samoa a juniorský výběr Japonska posílený hráči z Áčka.

Návrh je, aby se 3 povely pro vhazování do mlýna, upravily tak, že 2. TOUCH (dotknout) bude nahrazen BIND (svázat), tím pádem se pilíři svážou před nárazem a eliminují tak nebezpečné střety prvních řad.

Po skončení Pacifického poháru, bude provedeno vyhodnocení tohoto experimentálního pravidla a pokud se prokáže, že změna je účelná, bude se IRB snažit, aby byla oficiálně zavedena již od roku 2014.

Týkalo by se to již Poháru 6 zemí, Evropských pohárů i soutěží a tedy i RWC 2015. Nechme se překvapit, podle mého názoru by to ragby rozhodně prospělo, určitě by se tím omezil počet zborcených mlýnů.

Problémy mlýna se řeší neustále, současné analýzy zápasů konstatují, že právě ve mlýnech se ztrácí mnoho čistého času (častým opakováním, kdy se čas nezastavuje), což negativně ovlivňuje průběh zápasů.

Dominovat ve mlýně je pro špičkové kluby dnes povinností a trenéři jsou nuceni věnovat nácviku tohoto důležitého herního prvku , mnoho času. To negativně ovlivňuje tréninkový plán, hráči mají sice velmi dobrou fyzickou zdatnost, ale často jim chybí vytříbená individuální technika, která je tolik důležitá, pro úspěšné řešení situací v plné rychlosti v jaké se dnešní ragby hraje.

Eduard Krützner
článek je volně přeložen z Midi-Olympique a doplněn o mé názory na problémy mlýna

Ragby CZ > Komentáře > Blog EK: Problémy s mlýny řeší mezinárodní komise

právě se děje

soutěže

 načítám...