Blog EK: Příčiny neúspěchů naší reprezentace

25.3.2013 blog Eduarda Krütznera

Pokud si pozorně pročtete zprávy Martina Kafky ze zápasů naši reprezentace v ME za poslední období, tak zjistíte, že nás soupeři buď převyšovali v rychlosti, nebo v síle, ale celkově měli vždy lepší fyzičku. Výborná fyzická zdatnost je pro ragby základním prvkem, který nám umožní úspěšně pracovat na individuální technice, systému hry, taktice i strategii mužstva. Naše mužstvo ji podle slov trenéra postrádá.

Ptám se tedy, proč trenér reprezentace s mužstvem nepracuje po celý rok?  Ve zprávách se dočtete, že nám ve druhé půli docházejí síly a tím pádem děláme mnoho chyb, za které nás soupeř  trestá bodováním. Výsledky druhých poločasů to plně potvrzují. Není přece problém hráčům vypracovat individuální trénink a jejich výkonnost pravidelně prověřovat na krátkodobých srazech. (Tak jak se to úspěšně praktikovalo dříve).

Od loňských březnových zápasů se mužstvo sešlo až před říjnovým zápasem s Polskem. Odehrálo v listopadu ještě utkání s Ukrajinou a Švédskem a od listopadu až do konce února se nesešlo. Jednoznačně chyba trenéra, který navíc nekomunikuje s klubovými trenéry, takže nemá žádný přehled o formě jednotlivých hráčů.

Další příčinou neúspěchů jsou nesmyslné termíny zápasů v březnu, kdy velká většina hráčů (až na krajánky), nemá odehraný ani jeden zápas. Již po loňském fiasku jsem na tento fakt upozorňoval, ale bezúspěšně.

Vybrat si termíny „Windows IRB“ by mělo cenu jen tehdy, kdy za reprezentaci nastupují všichni krajánci, protože v těchto termínech musí, dle stanov IRB, za reprezentaci hrát. To, že většina hráčů ze zahraničí nemá zájem za reprezentaci hrát, je opět dáno tím, že s nimi není trenér schopen, rozumně  komunikovat, natož s jejich trenéry.

Trenér to svádí na to, že hráči nemají národní cítění, jako v jiných zemích. Nechce je nutit a přemlouvat, protože je to kontraproduktivní, bohužel výkonnostní propad je tak strmý, že už jsme v rankingu IRB na 52. místě ! Nechápu také, proč naše reprezentace má už odehrány všechna utkání a ti rozumnější unie, si zápasy nechávají na lepší počasí a rozehranost svých hráčů. Za termíny odpovídá trenér reprezentace.

Další problém vidím v tom, že Martin Kafka není schopen reálně zhodnotit výkonnostní úroveň a možnosti naši reprezentace. V jeho zprávě se dočtete : Udělali jsme výrazný výkonnostní krok v našem herním projevu, hrajeme nejlepší ragby za posledních 5.let.

Doplňuje je to však poznámkou, že soupeři nespí a pracují, proto stále táhneme za čím dál kratší provaz. Já jsem viděl, všechna utkání, která reprezentace sehrála na domácí půdě, ale musím konstatovat, že herní projev se rozhodně nezlepšuje, ba právě naopak, o tom svědčí naše neustále prohry.

Všechny zprávy se v úvodu zabývají tím, jakou taktiku na soupeře použijeme, v jakých aspektech jej předčíme, na co si musíme dát pozor a čím jej překvapíme. Ku příkladu Němce měl dobře prostudované a tak píše, že v mlýnech mají soupeři tendenci zvedat se až do napjatých nohou. My jsme je chtěli stlačovat směrem dolů tak, aby vektor jejich síly směřoval mimo efektivní směr působení.

Výsledek 8 našich mlýnů, z toho jsme 4.prohráli a v těch 4. jsme couvali. Nevím, jak si naši pilíři poradili s vektory jejich síly ? V autech Němci nechávali úplně volnou 5 m uličku, budeme proto útočit do tohoto prostoru, bohužel ani jednou jsme tam nezaútočili a z 18 autů jsme jich 6 prohráli. Připravili jsme specifickou cirkulaci 5 hráčů pro protiútok, ani jeden jsme neuskutečnili, pětku položilo naše křídlo po samostatné akci.

Na naše soupeře chtěl používat pressing a contrapressing, ten ale vyžaduje výbornou fyzičku a tu my právě nemáme. Na Moldavce si zase připravil speciální „mini-mauly“, ty se také neuplatnily. Obrana má pracovat v jednolitém bloku, který je v neustálém pohybu, také to nefungovalo, Němci obranou procházeli velmi lehce a úplně chyběla podpora z vnitřní strany.

Ve zprávách je řada speciálních termínů, které bohužel v praxi nikdy nebyly realizovány. Srozumitelnější terminologie by hodnocení rozhodně více prospěla.  Poté vždy následuje holé konstatování, jako: V utkání jsme prohráli, protože soupeř byl rychlejší, že nás přetlačil, že jsme nepoužili „princip biče“,nebo dokonce, že nás zbili.

To s analýzou zápasů nemá nic společného, tam musí být rozepsáno vše, proč jsme taktiku a strategii určenou na ten daný zápas, nebyli schopni uskutečnit.  Provést také zhodnocení výkonů jednotlivých hráčů. Součástí musí být  také zhodnocení výkonnosti soupeře. Vždyť s nimi,  budeme  hrát ve druhém kole a každá odborná analýza by nám měla pomoci v přípravě na tato utkání.

Na závěr se musím pozastavit nad jeho celkovém hodnocení současné situace, kde píše : Obecně vzato, soupeři v naši skupině se zlepšují rychleji než my. Mají lepší kondici, rychlost, sílu, výbušnost a práci nohou. To je fakt, který nijak neokecáme.

Kladu si otázku, proč tomu tak je, vždyť ještě v nedávné době jsme hráli o soutěž výše (byli jsme 24.v rankingu IRB) a po sestupu, byl jediným naším cílem naši unie, rychlý návrat mezi elitu. Dnes budeme zřejmě bojovat o sestup v naši skupině.

Odpověď je jednoznačná, za sportovní výkonnost unie plně odpovídá Sportovní ředitel a za výkony reprezentačního mužstva – trenér reprezentace.

V Letech dne 25.3.2013          

Eduard Krützner

Ragby CZ > Komentáře > Blog EK: Příčiny neúspěchů naší reprezentace

právě se děje

soutěže

 načítám...