Blog EK: Ohlédnutí za mistrovstvím ČR v sedmičkách

9.7.2012

Po čtyřech regionálních turnajích se uskutečnilo Celostátní finále na Pragovce, kam se probojovala 4. nejlepší mužstva z Čech a z Moravy. Výsledková část je uvedena na webu ČSRU. Pokusím se tedy připojit mé dojmy a doporučení, které jsem nabyl během tohoto „sedmičkového cyklu“.

Závěrečný turnaj prokázal, že o „VII“ ragby je u nás opravdu zájem a většina klubů to svým přístupem dokazuje. Sedmičkové ragby má své specifikum, které vytváří tu správnou ragbyovou atmosféru.

Na hřišti se sejde několik klubů, které si během jednoho dne zahrají řadu náročných utkání ve velmi přátelském duchu. Takový turnaj zásadně zlepšuje vztahy mezi hráči i kluby, což všichni shodně kvitovali.

Hrálo se za velkého vedra a to od hráčů vyžadovalo opravdu dobrou fyzickou přípravu, řada z nich prokázala, že pochopili základní principy této velmi náročné disciplíny, byli zde i tací, kteří na sedmičkové ragby nemají vlohy.

Nelehkou úlohu měli i rozhodčí, kterých se naštěstí dostavilo tolik, že se mohli pravidelně střídat. Organizace turnaje byla dobrá, mužstva respektovala stanovené časy a tak pořadatelé měli ulehčenou práci. Pro mužstva bylo zajištěno občerstvení a hudební ozvučení dodávalo turnaji správnou náladu.

Řada zápasů měla dobrou úroveň a o výsledku se často rozhodovalo až v závěrečných minutách. Opět se ukázalo, jak je důležité mít vyrovnané mužstvo a vhodné náhradníky na každý post. V sedmičkách se každá slabší chvilka okamžitě trestá.

Zápas o třetí místo mezi Dragonem a Tatrou byl velmi vyrovnaný a obě mužstva ze sebe vydala maximum, nakonec rozhodl zblokovaný odkop Tatry ve prospěch Brňáků (26 : 21). Stejně napínavý boj bylo finále. Sparta i Pragovka dokazovaly, že patří v VII k těm nejlepším a skóre se stále měnilo ve prospěch jednoho z mužstev.

Nakonec minutu před koncem byl stav nerozhodný 19 : 19 a už se schylovalo k prodloužení. Vyrovnaný boj rozhodl nestárnoucí Pavel Syrový, který po mlýnu u brankoviště Sparty, položil rozhodující pětku. Velmi mile překvapili hráči RC Přelouč, kteří příkladně bojovali po celý turnaj a dosáhli tak na výborné 5.místo.

Vyškov se svým mladým týmem, předváděl typické běhavé Vyškovské ragby, chyběl pouze jeden lídr, který by hru řídil. Ani Olomouc určitě nezklamala, hrála obětavě a dokázala, že v VII to také umí. Havířov má řadu bojovníků, ale spíše na XV ragby.

Systém 4.regionálních turnajů s Celostátním finále je dobrý, ale měl by být rozložen na celou sezónu (2 x na podzim a 2 x na jaře), jedině tak se může zlepšit výkonnost našich mužstev a tím pádem také naši reprezentace.

Pokud chceme v této Olympijské disciplíně uspět, pak musí dostat sedmičkové ragby také svůj prostor ve Sportovním kalendáři v průběhu celé sezóny. Jarní turnaje by měly být v termínech před ME, aby si reprezentační trenéři mohli vybrat ty nejlepší hráče.

Současný systém jim to neumožňuje. Sedmičky se hrají až po ME a další se hraje až za 11 měsíců, to značně negativně ovlivňuje výběr vhodných hráčů a plně se to projevuje na slabých výsledcích naši reprezentace v ME.

Protože jsme trochu zaspali dobu, musíme sedmičkové ragby zařadit také do mládežnických soutěží (U-15, U-17, U-19) a zde hledat správné rychlostní typy a ty pak formovat pro potřeby naši reprezentace.

Bylo by také vhodné, aby se pořádaly „VII“ turnaje pro nové kluby. Č.Budějovice jsou příkladem, že i tam jsou vhodní hráči pro VII. Stejně tak jsou dobří hráči i v ostatních klubech, jako Rakovník, Plzeň, Kralupy, Sedlčany.

Podle mého názoru se naše ragby může v současné době kdy se XV ragby příliš nedaří, prosadit spíše v „sedmičkách“, ale to by potřebovalo vypracovat speciální Strategický plán na čtyřletá období konání OH.

Závěrem několik statistických čísel z finálového turnaje:

  v r p skóre položila obdržela KP
RC PRAGA 500150 : 4124815
RC SPARTA Praha 401134 : 63221112
DRAGON Brno 276 : 10712 178
RC TATRA Smíchov  23104 : 100171512
RC PŘELOUČ  3296 : 105 16 178
RC VYŠKOV  23101 : 8917 15 8
RC OLOMOUC  1459 : 915 (+kont 30:0) 15 3
RC HAVÍŘOV    534 : 1636 (-kont 0:30)212

O náročnosti turnaje svědčí počet odehraných minut na mužstvo = 74 s minimálním přerušováním hry.

Bylo odehráno 19 zápasů (1 kontumace v neprospěch Havířova). Celková doba turnaje byla 7 hodin.

Bylo položeno 238 pětek a 68 x byl úspěšný kop po pětce. Turnaj odehrálo 93 hráčů.

 

V Letech dne 8.7.2012

E.Krützner

 

 

 

Ragby CZ > Komentáře > Blog EK: Ohlédnutí za mistrovstvím ČR v sedmičkách

právě se děje

soutěže

 načítám...