Blog EK: Hráčům chybí základní dovednosti

30.6.2012 blog Eduarda Krütznera

Ještě se vracím k zápasům našich mladých ragbistů v rámci setkání Čechy – Morava. Sobota byla věnována jednak teoretickému seznámení hráčů, se základy „Všeobecného efektivního pohybu hráče“, ale také praktické části na hřišti, kdy si trenéři chtěli ověřit sportovní úroveň a výkonnost svých svěřenců.

312518_272293966126814_1413064512_n.jpg

Poté následoval modelový trénink, který měl hráčům umožnit se sehrát a určit jim systém, který chtěli jejich trenéři použít pro tato utkání. Myslím si, že tyto zápasy s tréninkem, nám ukázaly směr, kterým bychom se měli v budoucnu ubírat v rozvoji mládežnického ragby.

Kromě kladných závěrů z tohoto setkání, mne překvapilo jak velké nedostatky v základních dovednostech, má řada hráčů. Pozorně jsem sledoval průpravná cvičení, které připravili trenéři jednotlivých kategorií a musím konstatovat, že velká většina hráčů má velký problém efektivně řešit situace 1 x 1, 2 x 1, 3 x 1, 3 x 2 atd.

305102_284410458248498_1608042545_n.jpg

Viditelně postrádají zkušenosti a zažitý automatismus, z těchto, pro ragby tolik důležitých situací. Fixace jim zřejmě mnoho neříkala, stejně jako změna směru běhu a následná akcelerace, chyběla přesná a včasná přihrávka, samozřejmě vzájemná komunikace, základní postavení nohou, stejně jako znalost na které rameno se zaměřuje útočník a na které obránce.

Závěr byl jasný – jen výjimečně se jim podařilo překonat přečíslenou obranu. Většinou to končilo kontaktem se soupeřem. Vzhledem k tomu, že by to měli být naši příští reprezentanti, je nutno tyto základní prvky ragbyové dovednosti neustále v tréninku pilovat a dovést je až k dokonalosti.

Tyto dovednosti by měli mít hráči těchto kategorií již zažité. Proto je třeba seznámit všechny trenéry mládeže s průpravnými cvičeními, která tyto prvky procvičují. Trenéři při nácviku těchto prvků musíte být neúprosní a cviky neustále opakovat a opravovat. Bez těchto základních dovedností všech svých svěřenců, nedosáhnete nikdy dobrých výsledků.

Moderní ragby vyžaduje od všech hráčů univerzálnost, proto tyto ragbyové dovednosti musí dobře zvládat jak rojníci, tak útočníci. Posty mají své specifika pouze při standardních situacích, pak už následují různé role hráčů, které vyplývají z dané herní situace.

392086_284412194914991_1803376883_n.jpg

Pokud hráči nemají dobře zažité tyto herní dovednosti, nemohou efektivně řešit podobné situace, před které jsou postaveny v utkání. Nácvik je možno zpočátku moderovat určitými pokyny pro obranu, ale jakmile hráči pochopí principy a nepsané zákony těchto prvků, je nutno provádět nácvik s aktivní obranou.

Doporučuji tyto prvky neustále opakovat na všech srazech i soustředěních a hlavně na „Letním kempu“. Jakmile to hráči zvládnou, získají daleko větší sebevědomí a jistotu při řešení složitých herních situací.

Opakování je matka moudrosti, proto si je neustále opakují i ti nejlepší hráči světového ragby. Dejme si tyto základní ragbyové dovednosti do osnov pro tvorbu tréninkového plánu, již od kategorií, kdy jedinec je schopen pochopit princip duelu jeden na jednoho.

 

Eduard Medák Krützner

Ragby CZ > Komentáře > Blog EK: Hráčům chybí základní dovednosti

právě se děje

soutěže

 načítám...