Blog EK: Ragby ryze amatérské

10.4.2013 blog Eduarda Krütznera

Minulý víkend bylo sehráno utkání ENC 2C Rakousko – Maďarsko ve Vídni. Na toto utkání mne FIRA-AER, nominovala komisařem. Měl jsem tedy možnost lépe poznat úroveň hry těchto dvou mužstev, ale také za jakých podmínek se ragby v Rakousku provozuje.

Zimní počasí udělalo pořadatelům čáru přes rozpočet. Před odjezdem do Vídně, mně jejich generální sekretářka oznámila, že se zápas bude hrát sice v původním termínu, ale že jsou nuceni změnit hřiště, protože stadion Hohe Warte je pod sněhem.

aut_hu_01.jpg

To náhradní hřiště jsem už znal, protože před 2 roky se na něm také hrálo utkání ME. Je to hřiště minimálních rozměrů, místního klubu Donau, které nemá tribunu a potřebné zázemí. Šatny a sprchy jsou vzdáleny cca 300 m od hrací plochy.

Odvoz z nádraží do hotelu, zajišťoval jeden z funkcionářů, tak jak bývá zvykem. Zajímavé poznatky o rakouském ragby mně sdělil jejich prezident, který mne a rozhodčího Štěpána Čekala, odvezl na tradiční oficiální večeři před utkáním.

aut_hu_02.jpg

Tak jako všude, mají problém s financemi, ale daleko vážnější zásah do jejich činnosti je to, že dostali výpověď z budovy, kde léta sídlila jejich unie, bude se zde stavět velké parkoviště. To je pro ně velká ztráta, protože zde měli jak kanceláře, tak sklad i klubovnu, ale hlavně tréninkovou plochu pro jejich Centrum talentované mládeže.

Teď musejí najít náhradní řešení, protože se jim povedlo získat 120 000 euro ročně od ministerstva sportu, na Akademii talentované mládeže (zatím na dobu 5.let), v rámci Strategického plánu rozvoje IRB. V současné době mají 80-90 mladých hráčů v této Akademii.

Dobrá práce s mládeží se projevila vítězstvím rakouské reprezentace do 18 let, v kvalifikačním turnaji FIRA-AER v Maďarsku, což jim zajistilo postup na ME U-18 v příštím roce v Polsku. Rozhodně zajímavá je skutečnost, že rozhodčí v Rakousku pískají zadarmo.

aut_hu_03.jpg

Mají svého sponzora (nějaká britská společnost), který rozhodčím hradí veškeré náklady na cestovné, takže to unii a ani kluby nic nestojí. Je však třeba podotknout, že se jedná většinou o britské nadšence, kteří jsou ve Vídni zaměstnáni na dobrých postech.

Večeře se konala v centru Vídně a tak jako v Praze, byl velký problém se zaparkováním. Co však bylo překvapivé, že se konala v bytě bývalého kapitána reprezentace. Ten bydlel v prvním patře, přímo nad známou vídeňskou restaurací.

Aperitiv nám podávala jeho sympatická manželka - Novozélanďanka v obývacím pokoji. Zde jsme projednali veškeré detaily organizace zápasu s manažery a trenéry obou zemí. Poté nás pan domácí pozval do prostorné jídelny a předložil nám jídelní lístky ze zmíněné restaurace. Doporučil nám však tradiční vídeňský telecí řízek a za 10 minut, už nám servírovali „šnicle“ větší než talíře.

Na závěr pan prezident poděkoval hostiteli za sponzorskou večeři. Je to zřejmě velký milovník ragby, protože měl u sebe ubytovaného jednoho hráče, který hraje v Berlíně, aby unie ušetřila za hotel. Druhý den pak s úspěchem komentoval zápas.

aut_hu_04.jpg

Dopoledne před zápasem jsem se jel podívat s jedním s funkcionářů na hřiště, kde se mělo původně hrát. Hřiště už bylo bez sněhu a ve velmi dobrém stavu, vedení si moc naříkalo, že neuzavřelo s městem řádnou smlouvu, protože na toto hřiště by přišlo daleko více diváků (na Kypr přišlo více 1500 diváků) a navíc měli zajištěný televizní přenos, který musel být anulován. To by bývalo samozřejmě pomohlo k dobré propagaci ragby v Rakousku.

Samotný zápas měl slušnou úroveň, zasloužil se o to velmi dobrým výkonem Štěpán Čekal. Má dobrou fyzičku, takže byl u všech akcí a tím si získal respekt obou týmů, zejména tím, že s nimi úspěšně komunikoval. Mladé rakouské mužstvo hrálo, zejména v prvním poločase, útočné ragby a svého soupeře značně převyšovalo.

Bohužel neproměnilo žádný z TK, které by bývaly rozhodly utkání. Maďaři byli silnější i zkušenější, a když Rakušané vystřídali první řadu, získali převahu ve mlýnech a dobře umístěnými taktickými kopy jejich útokovky. Rakušané vedli v poločase 7 : 3 a ještě 6 minut před konce 10 : 6, ale opět neproměnili snadné TK a tak po dlouhém odkopu soupeře, chtěli netakticky v zápalu hry, založit protiútok z vlastní 22m, byli ale složeni a Maďaři položili pětku k praporku a vyhráli 11 : 10.

Zkušený tým by volil kop do autu. Rakušané si zápas prohráli sami, svou nezkušeností a byli z toho moc smutní. Mají ovšem na čem stavět, jejich tým je opravu mladý a má velmi dobrý bojovný duch i smysl pro moderní útočné ragby.

Po utkání byl uspořádán velmi zdařilý třetí poločas v klubovně na hřišti. Dobré jídlo a tradiční projevy představitelů obou unii s předáváním dárků a kravat, ukončily tento hezký ragbyový víkend. Za zmínku jistě stojí i to, že Maďaři z ekonomických důvodů nespali ve Vídni a po tréninku v pátek i po závěrečné recepci, odjeli autobusem do Budapešti.

aut_hu_05.jpg

Ještě jedno milé překvapení, mne čekalo před zápasem. Setkal jsem se tam s hráči i funkcionáři RC Břeclav, kteří se přijeli podívat na zápas. Milé bylo zejména proto, že jsem se setkal s kamarády, s kterými jsem ragby v Břeclavi, před léty zakládal. Ujistili mně, že mají velký zájem zúčastňovat se našich soutěží, ale zatím hledají možnosti hrát s rakouskými kluby, které jsou daleko blíže. Předal jsem jim spojení na mé známe v Rakouské unii i klubech.

Moc mně potěšilo, že klub trénují takové ragbyové legendy, jako Milan Buryánek a „Metin“ Luska. Ti dva jsou jistě zárukou kvalitního tréninku i navození té správné ragbyové atmosféry v klubu. Výhodou je také skutečnost, že mají svoje vlastní hřiště a hlavně velkou chuť v ragby něco dokázat. Važme si takových nadšenců, které jsem měl možnost poznat, během tohoto víkendu !

 

v Letech  E.Krützner - Medák

foto: Ronald Wurwal

Ragby CZ > Komentáře > Blog EK: Ragby ryze amatérské