Binghamův pohár připomíná oběti 11. září

5.3.2004 I gayové hrají ragby

 

Binghamův pohár připomíná oběti 11. září

 

I tak tradičně mužný a poměrně konzervativní sport jako je ragby, začíná být čím dál víc populární u gayů.

 

Přispěl k tomu pro mnohé nečekaný impuls - události 11. září 2001. V komunitě amerických gayů začalo být ragby populární především díky publicitě, které se dostalo Marku Binghamovi, amatérskému ragbistovi, hráči jednoho z nejlepších homosexuálních a bisexuálních týmů v USA - San Francisco Fog.

 

Bingham zahynul v letu č. 93 společnosti United Airlines. Ještě před tím, než se letadlo zřítilo poblíž Pittsburghu, se několik pasažérů - včetně Binghama - snažilo s únosci bojovat.

 

Několik minut před nárazem ještě Bingam volal matce, které se svěřil s plánem únosce přemoci.

 

"Gayové ve Spojených státech ho obdivují," řekl tajemník Mezinárodní ragbyové asociace gayů (IGRAB) Chris Galley. "Jeho příklad přivádí lidi v USA ke sportu jako takovému a hlavně k ragby."

 

Binghamův pohár

  

V roce 2002 se v San Franciscu konal první mezinárodní ragbyový turnaj gayů a bisexuálů. Druhý Binghamův pohár se uskuteční letos v květnu v Londýně.

 

V Londýně bude o Pohár, částečně sponzorovaný United Airlines, soutěžit 27 týmů z celého světa.

 

"Je to nepochybně největší ragbyový turnaj, který kdy homosexuální komunita zorganizovala, není-li - kromě mistrovství světa - vůbec největší," řekl mediální manažer David King při vyhlášení turnaje v londýnské City Hall.

 

Ačkoliv se bude květnový turnaj konat na klubovém základě, některé týmy budou podle svých slov reprezentovat hlavně své země. Do Londýna přijedou gayové-ragbisté z Nového Zélandu, Jihoafrické republiky a Austrálie, kde působí mužstvo, které si říká POOFTAs.

 

Rob Hayward, bývalý člen britského parlamentu a první předseda London club the King's Cross Steelers, v současnosti působí jako hlavní poradce při Binghamově poháru. Podle Haywarda je na turnaji vítán úplně každý, přestože je určen především pro homosexuální a bisexuální komunitu.

 

Exhibiční zápas

 

Na turnaji bude odehrán také exhibiční zápas mezi dvěma ženskými týmy.

 

„Bohužel se stává, že jsou někteří příslušníci naší komunity od sportu odrazováni buď verbálními nebo přímo fyzickými útoky,“ řekla manažerka ženského ragby Allison Livingstone-Whitton.

   

„Největší výzvou nebývá postavit se svým odpůrcům na hřišti, ale často v šatně. A proto to všechno děláme.“

 

Galley, který nejdříve hrál za londýnské Steelers, dnes obléká dres konzervativního amatérského klubu v Northumbrii, a tam mu údajně jeho sexuální orientace nezpůsobuje žádné problémy.

 

„Když si z toho někdo chce utahovat, klidně může,“ říká. „Jsem ragbista mnohem déle než gay.“

Ragby CZ > Zprávy > Zprávy ze zahraničí > Binghamův pohár připomíná oběti 11. září

právě se děje

soutěže

 načítám...