Austrálie rozdrtila v Brisbane Jižní Afriku

15.7.2006 Tri Nations 2006 - 2. kolo

Ve druhém kole letošního ročníku Tri Nations si připsala Austrálie v sobotu 15. července 2006 historicky nejvyšší vítězství nad Jižní Afrikou. Tým Jižní Afriky nedokázal po celou dobu utkání bodovat což se mu naposledy podařilo v roce 1999 v utkání proti All Blacks.

• Austrálie - Jižní Afrika 49:0

Poločas 30:0
pětky 6:0
sled 3:0, 8:0, 10:0, 13:0, 18:0, 20:0, 23:0, 28:0, 30:0 - 35:0, 37:0, 42:0, 47:0, 49:0.
diváků : 52,500

Austrálie
P: Paul (16), Holmes (25), Giteau 2 (37, 66), Latham (58), Chisholm (75)
KPP: Mortlock 5 (16, 25, 37, 58, 75)
TK: Mortlock 2 (20, 32)
DG: Larkham (5)

Před utkáním sázkové kanceláře favorizovaly tým Austrálie, přesto někteří odborníci více věřili jihoafrickým Gazelám. Úvod byl poměrně vyrovnaný, oba týmy získávaly území především přesnými překopy.

V 5. minutě využil více času při rozehrávce domácí S. Larkham a otevřel skóre přesným dropgoalem. Hosté se sice snažili útočit, ale školácké chyby je připravovali o míč a toho dokázala Austrálie lehce využít.

Po čtvrthodině hry zahráli skvěle Wallabies pětimetrový protlačovaný aut ze kterého vytěžili první pětku, kterou položil mlynář J. Paul. S. Mortlock kop po pětce lehce proměnil 10:0.

Jihoafričané neměli svůj den na co šáhli to se jim nepovedlo, hráči začali hrát nervózně a vytvářeli mnoho individuálních chyb. Nefungovala spolupráce obou spojek a tak se hosté prosazovali pouze jednotlivě a to nestačilo.

Ve 20. minutě se rozjeli opět domácí, nejprve potrestal ofsajd hostující obrany z trestného kopu S. Mortlock a o šest minut později prošel obranou výborně hrající S. Larkham, který přihrávkou uvolnil pilíře Holmse, a ten došel se dvěma hráči na zádech až do pětkoviště 20:0.

Australané po dvaceti bodovém vedení začali dokonale soupeře rozebírat, obraná hostí hrála velmi špatně a nestíhala pokrývat útoky domácích. V 31. minutě dostal hodně přísnou žlutou kartu Jihoafrický druhořadník V. Matfield za sraženou přihrávku soupeře ve vlastní dvaadvacítce a oslabil tak svůj tým na deset minut.

Následný trestný kop S. Mortlock snadno proměnil. Do přestávky ještě domácí navýšili skóre, po skvělé akci útoku na jejímž konci byl M. Giteau, který čtvrtou pětkou získal pro Austrálii bonusový bod. Poločas 30:0.

Hosté se pozměně stran lehce probudili a začínali získávat čím dál více míčů, jejich individuální technika se však nezlepšila a tak byli schopni pouze dvou až tří přihrávek, po té ovšem přišel předhoz.

V 58. minutě předvedli hezkou souhru domácí útočníci M. Giteau, L Tuqiri a Ch. Latham, posledně jmenovaný využil chyby bránících hráčů a prošel lehce až do pětkoviště kdo položil další pětku Austrálie. S Mortlock kop po pětce proměnil 37:0.

Posledních dvacet minut utkání mělo jednoznačný průběh, v 66. minutě se opět prosadil skvěle hrající útočník M. Giteau, který využil rychlé přihrávky a po třiceti metrovém sprintu položil svou druhou pětku v utkání 42:0.

Jihoafričané nedokázali během celého utkání ohrozit háčko domácích natož pětkoviště, v samotném závěru se odevzdanost projevovala i na hře. Skóre uzavřel střídající rojník M. Chisholm, který po rychlém autu domácích využil chytré přihrávky a položil poslední pětku utkání. Krutý výsledek pro hosty uzavřel kopem po pětce S: Mortlock 49:0.

Austrálie vyhrála zaslouženě vysoko, otazník však visí nad výkonem reprezentace Jižní Afriky. Hráči zcela vyhořely ve všech fázích hry, skóre 49:0 je nevyšší porážkou v historii Tri Nations i samotné reprezentace. Nebýt sporných situací mohl být výsledek ještě vyšší hlavní rozhodčí neuznal Austrálii ještě tři pětky.

Sestavy

Austrálie: Latham; Gerrard, Mortlock, Giteau, Tuqiri; Larkham, Gregan; Holmes, Paul, Shepherdson; Sharpe, Vickerman; Elsom, Smith, Fava.
lavička: Hardman, Baxter, Chisholm, Waugh, Cordingley, Rogers, Rathbone.

Jižní Afrika: Montgomery; Ndungane, Fourie, Olivier, Habana; van der Westhuyzen, Januarie; du Randt, Smit, van der Linde, Matfield; Rossouw, van Niekerk, Smith, Spies.
lavička: Coetzee, Andrews, van der Berg, Cronje, du Preez, Bosman, Paulse.