Austrálie otočila utkání s Jižní Afrikou čtyři minuty před koncem

15.8.2006 Tri Nations 2006 – 5. kolo

V pátém kole poháru Tri Nations 2006 se podařilo domácím Australanům získat druhé letošní vítězství. Čtyři minuty před koncem souboje s Jižní Afrikou díky pětce střídajícího Matta Rogerse otočili výsledek utkání a zajistili si tak naději na zisk celkového vítězství.

TK: James 2 (46,49)

Australané měli na domácím Testra Stadium v Sydney dobrý vstup do utkání, který se jim ovšem nepodařilo dlouho vyjádřit bodově. Skóre se pohnulo až v 11. minutě, kdy domácí kopáč S. Mortlock proměnil nařízený trestný kop za ofsajd hostující obrany 3:0.

V první půli byla hra poměrně vyrovnaná i když Jihoafričané vytvářeli mnoho osobních chyb, kterými přicházeli o míče. Přesto se dostávali čím dál více do nadějných situací.

V 31. minutě vyhráli hosté aut, útoková spojka B. James se pokusila o překop na křídlo. Odražený míč však skočil přímo do ruky domácímu M. Gerardovi a ten po padesáti metrovém sprintu položil první pětku utkání . S. Mortlock ještě zvýšil skóre kopem po pětce. Poločas 10:0.

Po změně stran se obraz hry zcela změnil, hosté přestali chybovat a dostávali Australany pod velký tlak, donutili je chybovat. Ve 46. a 49. minutě potrestal školácké ofsajdy domácích hostující kopáč B. James a vrátil svůj tým do hry 10:6.

O pět minut později se podařilo dotírající obraně Bok´s srazit odkop domácího G. Gregana, který hrál 125. mezistátní utkání.

Mlýnová spojka Du Preez skvěle pokopl míč do volného prostoru kam si naběhl J. Fourie, který nikým neatakován otočil skóre ve prospěch hostí. B. James ještě zvýšil náskok kopem po pětce 10:13.

Domácí začínali ztrácet půdu pod nohama a hosté měli více ze hry, v 64. minutě se jim sice podařilo úspěšný trestným kopem vyrovnat, ale o chvíli později se opět prosadili Jihoafričané.

Drtivý postupný útok zastavili domácí až asi deset metrů před pětkovištěm, kde bránili P. Montgomeryho tři obránci, vnikající podpora B. Habany situaci otočila. Robustní útočník dotlačil všechny čtyři hráče až do pětkoviště, kde P. Montgomery přiklepl druhou pětku Jižní Afriky 13:18.

Domácí trenér poslal do hry na posledních deset minut čtyři čerstvé hráče a to se jeho týmu vyplatilo.

V 76. minutě prošel obranou právě střídající M. Rogers a po čtyřiceti metrovém sprintu položil rozhodující pětku utkání. S. Mortlock neměl pro kop po pětce zrovna nějak výhodnou pozici, přesto se mu podařilo od postraní čáry kop proměnit a Austrálie tak získal velmi cenné vítězství 20:18.

Utkání se hrálo také v rámci Mandela Cupu, hráči Jižní Afriky měli na pravém rukávu dresů číslo 460664, které měl Nelson Mandela, když byl vězněn.

Sestavy

Austrálie: 15 Chris Latham, 14 Mark Gerrard, 13 Stirling Mortlock, 12 Matt Giteau, 11 Lote Tuqiri, 10 Stephen Larkham, 9 George Gregan (c), 8 Wycliff Palu, 7 George Smith, 6 Rocky Elsom, 5 Dan Vickerman, 4 Nathan Sharpe, 3 Rodney Blake, 2 Tai McIsaac, 1 Greg Holmes.
lavička: 16 Jeremy Paul, 17 Guy Shepherdson, 18 Mark Chisholm, 19 Phil Waugh, 20 Sam Cordingley, 21 Mat Rogers, 22 Clyde Rathbone.

Jižní Afrika: 15 Percy Montgomery, 14 Akona Ndungane, 13 Jaque Fourie, 12 Wynand Olivier, 11 Bryan Habana, 10 Butch James, 9 Fourie du Preez, 8 Jacques Cronjé, 7 Juan Smith, 6 Solly Tyibilika, 5 Victor Matfield, 4 Johann Muller, 3 CJ van der Linde, 2 John Smit (c), 1 Os du Randt.
lavička: 16 Chiliboy Ralepelle, 17 Eddie Andrews, 18 Albert van den Berg, 19 Joe van Niekerk, 20 Ricky Januarie, 21 Meyer Bosman, 22 Jaco van der Westhuyzen.