Anglie vítězstvím 31-21 nad Walesem zůstává ve hře o Pohár 6 národů

24.3.2004

Gareth Thomas vyrovnává waleský rekord v počtu reprezentačních pětekGareth Thomas vyrovnává waleský rekord v počtu reprezentačních pětek
Gareth Thomas vyrovnává waleský rekord v počtu reprezentačních pětek
Jason Robinson při sedmdesátimetrovém únikuJason Robinson při sedmdesátimetrovém úniku
Jason Robinson při sedmdesátimetrovém úniku
Olly Barkley při prvním startu na útokové spojce nakopal 16 bodůOlly Barkley při prvním startu na útokové spojce nakopal 16 bodů
Olly Barkley při prvním startu na útokové spojce nakopal 16 bodů

Angličané v sobotu na Twickenhamu zdolali výborné Walesany 31-21 a zůstali ve hře o vítězství v Poháru 6 národů.

Čtrnáct dní od prohry s Irskem se ještě pětadvacet minut před koncem zápasu zdálo, že Twickenham pokoří i Walesané, kteří vedli 21-16. Angličané ale další ostudu nepřipustili, konci zápasu dominovali a zachovali si mistrovskou tvář.

K vítězství je přivedly dvě pětky křídla Bena Cohena, jedna střídajícího rváčka Joea Worsleye a 16 bodů Ollyho Barkleye, nastoupivšího v reprezentaci poprvé na útokovce.

Walesané, kteří na Twickenhamu nevyhráli od roku 1988, mohli být spokojeni se svým výkonem, jenž pozorovatelé označovali za "brilantní", ovšem opět z hřiště odcházeli jako poražení.

Anglie stále ještě může pomýšlet na celkové vítězství v Poháru, když v sobotu v Paříži porazí Francii, záležet ale bude také na skóre.

Anglie začala utkání neurovnaně, mraky nervozity však už v 6. minutě rozehnal Ben Cohen, který se prohnal kolem tří bránících Walesanů a skóroval u levého praporku.

Barkley sice proměnil následný kop, Walesané ale odpověděli okamžitě: nejprve Stephen Jones trestným kopem z vlastní poloviny a vzápětí dalším - tentokrát zblízka. Po patnácti minutách vedla Anglie 7-6.

Přestřelka pokračovala dále. Barkley byl úspěšný při dalších dvou trestných kopech, občasné minely v anglické obraně, které trestal Jones, držely Wales ve hře.

Od zápasu s Irskem Angličané výrazně zlepšili autová vhazování. Danny Grewcock a Chris Jones byli agresivní, jak si trenér Woodward přál. Do poločasu zvýšili domácí vedení na 16-9, když se opět z TK nemýlil Barkley.

Úvod druhé půle patřil jednoznačně Walesanům, kteří začali hodně zostra. Hned v první minutě pokládal po sérií rychlých přihrávek zadák Gareth Thomas. Šlo o jeho už třiatřicátou pětku v reprezenatci, čímž vyrovnal dosavadní waleský rekord bývalého křídla Ieuana Evanse. Stephen Jones kop po pětce proměnil: 16-16.

Šanci dostat hosty do vedení Jones z trestného kopu nejdříve propásl, v 51. minutě se Walesanům zadařilo. Akce začala velmi nepovedeným kopem anglického mlynáře Stevea Thompsona. Shane Williams udělal 30 metrů, nahrál tříčtvrtce Marku Taylorovi…21-16 pro Wales.

Následovalo patnáct nejlepších minut zápasu, oba týmy bojovaly, Angličané nicméně začínali mít navrch. V 60. minutě byl Cohen ještě waleskou obranou zadržen, o čtyři minuty později - po sedmdesátimetrovém sprintu křídla Jasona Robinsona - už bylo srovnáno. Barkley následným kopem dostal Anglii opět do vedení: 23-21.

Do konce zápasu přidal Barkley ještě jeden TK a minutu před koncem položil vítěznou pětku domácích Worsley.

Anglický trenér Clive Woodward k výkonu svých svěřenců po zápase poznamenal: "Je pravda, že jsme nehráli nijak zvlášť oslnivě, ale byli jsme pod obrovským tlakem - museli jsme vyhrát. V sobotu v Paříži se máte na co těšit. Věřím, že zase půjdeme nahoru."

Angličané byli v zápase jednoznačně lepším mužstvem až v posledních dvaceti minutách. "Byla to zase Anglie, jakou známe. Mužstvo projevilo vnitřní sílu. A přes všechny nedostatky to byl úplně jiný zápas než s Irskem," řekl Woodward.

Waleský trenér Steve Hansen se svým protějškem souhlasil. "Byli jsme aktivnější, ale iniciativa nakonec přešla k Angličanům. Jsou mistry světa, věděli, že musí vyhrát, hráli kompaktně a konec zápasu zvládli na výbornou."

Pozitiva našel Hansen i na porážce. "Před dvěma lety jsem byl u rekordní prohry 50-10, takže jsme za tu dobu udělali velký pokrok. Problém vidím v tom, že skutečně těžcí soupeři jsou profesionálně o něco dál."

Sestavy:

Anglie: 15-Jason Robinson; 14-Josh Lewsey, 13-Will Greenwood (21-Mike Catt 79), 12-Mike Tindall, 11-Ben Cohen, 10-Olly Barkley, 9-Matt Dawson; 8-Lawrence Dallaglio (kapitán), 7-Richard Hill, 6-Chris Jones (19-Joe Worsley 41), 5-Ben Kay, 4-Danny Grewcock, 3-Phil Vickery (17-Julian White 74), 2-Steve Thompson, 1-Trevor Woodman.

Wales: 15-Gareth Thomas; 14-Rhys Williams, 13-Mark Taylor (21-Ceri Sweeney 70), 12-Tom Shanklin, 11-Shane Williams; 10-Stephen Jones, 9-Gareth Cooper (20-Dwayne Peel 62); 8-Dafydd Jones, 7-Colin Charvis (captain), 6-Jonathan Thomas (19-Martyn Williams 69), 5-Michael Owen, 4-Brent Cockbain (18-Gareth Llewellyn 29), 3-Gethin Jenkins, 2-Robin McBryde, 1-Duncan Jones.

Rozhodčí: Andrew Cole (Austrálie)

Ragby CZ > Zprávy > Six Nations 2014 > Anglie vítězstvím 31-21 nad Walesem zůstává ve hře o Pohár 6 národů