Angličané v krizi

10.7.2004 Lions jsou statisticky nejhůře hrajícím mistrem světa

Angličanům se v poslední době nedaříAngličanům se v poslední době nedaří
Angličanům se v poslední době nedaří

Sedm měsíců po triumfálním příletu na Heathrow, kde na novopečené mistry světa čekalo téměř deset tisíc nadšených fanoušků, se musí jevit série čtyř porážek v řadě jako skutečný propadák. Korunu nepříliš úspěšné sezóně daly nedávné porážky od All Blacks a hlavně padesátibodová  nadílka od Australanů.

Příležitost odčinit tuto nelichotivou bilanci budou mít Angličané už v listopadu, kdy na Twickenhamu přivítají Kanaďany, Jihoafričany a Australany. Ať už tato utkání dopadnou jakkoliv, jedno je jisté: Lions šli ve srovnání s předešlými světovými šampióny z formy nejrychleji a nejmarkantněji.  

Historicky první mistři světa z roku 1987, All Blacks, neprohráli po zisku titulu přes tři roky (sedmnáct zápasů). Australané, kteří v čele s Davidem Campesem, vybojovali titul o čtyři roky později, si vedli podobně. Jedinou skvrnou na devítizápasové šňůře bez porážky byla těsná prohra s Novým Zélandem. Po zisku druhého zlata v roce 1999 si Wallabies, navzdory porážce v snad nejdramatičtějším přípravném zápase všech dob s Novým Zélandem 35:39, udrželi neporazitelnost téměř dva roky. Snad jedině vítězové z roku 1995 – JAR – zažili podobný pád jako Angličané. Springboks sice ještě v mistrovském roce ve čtyřech přípravných zápasech vyhráli, v roce 1996 už ale prohráli pět ze šesti, z toho čtyři s Novým Zélandem. Předchůdci Angličanů, Australané, o neporazitelnost přišli až s odchodem svého výjimečného kapitána Johna Ealese v roce 2001.

Sir Clive Woodward se ocitl ve zcela jiné situaci, když jeho kapitán Martin Johnson ohlásil odchod hned po zisku titulu. Jako závažná se ukázala absence dalšího hrdiny posledního mistrovství světa, Jonnyho Wilkinsona. Tito dva ale nejsou jediní, které Woodward postrádá. Z dvaadvaceti mistrů světa pět zanechalo reprezentační kariéry, čtyři jsou dlouhodobě zranění a tři si dali pauzu. Ze zbývajících deseti vypadli z kádru Steve Thompson, Matt Dawson a Mike Catt, zranění trápí Trevora Woodmana, Mikea Tindalla a Richarda Hilla, a Josh Lewsey s Benem Cohenem mají daleko do formy z finále mistrovství světa. Jediný, kdo si udržuje formu a o kom nikdo nepochybuje je kapitán Lions Lawrence Dallaglio. Před Woodwardem nyní stojí rozhodnutí, koho z mistrů světa považovat za dostatečně motivovaného k další reprezentaci a nastartování nové, tentokrát vítězné, série.

Důležité bude zejména zvýšení efektivity anglického útoku, který zaznamenal ve třech zápasech pouhé dvě pětky. Čtrnáct obdržených pětek pomalu dává zapomenout na vyhlášenou obranu, která výrazně stála za ziskem mistrovského titulu.

Zápasy Anglie po mistrovství světa:

Itálie – Anglie 9:50

Skotsko – Anglie 13:35

Anglie – Irsko 13:19

Anglie – Wales 31:21

Francie – Anglie 24:21

Nový Zéland – Anglie 36:3

Nový Zéland – Anglie 36:12

Austrálie – Anglie 51:15

Ragby CZ > Zprávy > Zprávy ze zahraničí > Angličané v krizi

právě se děje

soutěže

 načítám...