Andy Chuter: Letní ragbyový kemp mě potěšil

11.8.2013

Někdy kolem loňských vánoc jsem byl požádán, abych se přidal k trenérům nového českého ragbyového kempu. Moc jsem nevěděl, oč jde, ale požádali mě lidé, o kterých si myslím, že se snaží zlepšit úroveň rugby v České Republice. Tak jsem souhlasil, že se kempu zúčastním

Čekal jsem, že bude hodně podobný všemu, co jsem měl možnost zažít v Čechách v minulých deseti letech. Velmi jsem se však zmýlil a kemp byl k mému překvapení na hony vzdálen jiným akcím.

Zoom gallery

Brzy mi bylo jasné, že organizátoři pracovali opravdu tvrdě a dobře si připravili, jak získat hráče i trenéry, kteří se podílí na organizování takových akcí pravidelně. Ukázalo se, že se hodně plánovalo a přemýšlelo nad tím, jakých cílů by se na kempu mělo dosáhnout. "To snad ani nemůže být v Čechách," "anebo může". Byl jsem hodně zvědavý, jak bude kemp veden a těšil jsem se na práci se silnou skupinou trenérů a na velké množství jejich zkušeností.

Po příjezdu na kemp mi bylo rychle jasné, kolik času zabralo plánování. Všude okolo si mladí hráči (81) házeli s balónem a čekali až trénování začne. Realizační tým byl akorát připraven zahájit první ze dvou denních plánovaných schůzek. Měli před sebou neuvěřitelnou zodpovědnost za chlapce různého věku a trenéry na trenérském kurzu. Bylo mi jasné, že tohle bude úžasný podnik. Nespočetné množství hodin strávené přemýšlením, plánováním a přípravou před mým příjezdem.

Budoucí trenéři (v rámci vzdělávání Trenérské akademie) měli to štěstí, že byli vedeni těmi nejvzdělanějšími lidmi z prostředí českého rugby. Sledoval jsem několik tréninkovách jednotek a tito lidé dodávají podněty, které jsou současné, relevantní a nutné pro trénovaní v moderní hře. Jejich tréninkové metody, podněty a odbornost na mne udělala dojem a jsou pozitivní zkušeností pro budoucí trenéry.

Nápad, aby se budoucí trenéři zůčastnili kempu, byl výborný. Mohli tréninky vést, pracovat bok po boku, nebo stínovat tréninky se širokou základnou hráčů.

Kvalita kempu se vyrovnala jakémukoli, které jsem viděl v Anglii. A jsem přesvědčen, že všichni co ragby hrají nebo trénují, by se ho měli účastnit. Pomůže jim to se zlepšit a porozumět hře, která se neustále mění. Pokud si myslíte, že to všechno víte, jste úplně mimo hru!

Zoom galleryA pro hráče, byla to pro ně pozitivní zkušenost? Zeptejte se jich!

Myslím si, že hráči byli fantističtí skrz celý dlouhý týden a opravdu tvrdě pracovali. Cítil jsem, že jsou trénovatelní a že jsou dychtiví po co největším zlepšení. Jsou zde někteří výborní hráči v juniorské kategorii, kteří když budou vedeni a trénováni, budou bez diskuze silou českého rugby v budoucnu.

Byl jsem opravdu překvapen množstvím individualit a prací ve skupině, kterou bych ohodnotil jako fantastickou, stejně jako jejich nadšení. Bylo jasně vidět, že mnoho chlapců pracuje na svých individuálních dovednostech jak s Yvesem, tak se mnou, ale mnoho dělají i ve svém volném čase.

Mimo hřiště vzniklo jen velmi málo problémů s disciplínou, což je neuvěřitelné. Mít 81 chlapců ubytovaných dohromady na deset dní a i přesto nevznikl problém, je jen dalším kladným bodem pro organizátory.

Ti najali pomocný tým, který chlapcům vytvářel zábavu, vzdělával je a staral se o ně během kempu. Byli velmi profesionální a zajistili, aby vše běželo jak na vlásku. Cítil jsem, že čas mezi ragby a ostatními aktivitami je dobře vyvážen. Zároveň poskytoval prostor pro připůsobení se počasí a psychickému stavu hráčů.

A znovu, nic nebylo ponecháno náhodě a program byl pečlivě naplánován pro každý den.

Mohl být kemp lepší? Je zde něco co bych změnil? Ano, samozřejmě. Ale to se dá zpětně říct o každém podniku. Trochu víc bych se zaměřil na individuální a poziční dovednosti. Možná bych pracoval v různých časech, protože prostor byl omezen. A možná bych dal budoucím trenérům o trochu víc přístupu k mladým hráčům. Ale většinu věcí bych nechal přesně tak, jak to bylo. Perfektně to fungovalo.

Zoom gallery

Jsem si jistý, že lidé kteří se kempu zůčastnili, se příště všichni vrátí. Myslím si, že se toho hodně naučili a užili si přitom legraci. Věřím, že si uvědomili, jaký užitek jim to dalo.

Pro všechny ty, kteří se nezúčastnili, myslím si, že jste o krok pozadu. Ale máte šanci to dohnat příště. Opravdu se naučíte mnoho a mnoho o ragby a jak ho hrát od lidí, kteří kemp vedou. Yves Perrot a jeho tým má množství zkušeností a zápalu pro hru a čekají na to, až se s vámi o to vše podělí.

Věřte mi, měli byste do toho jit! Pokud vám nestačí moje slovo, zeptejte se jakéhokoliv chlapce, který se zůčastnil.

A konečně. Neznám zákulisí oficiální politiky v českém rugby. A co víc, nechci do ní být zahrnut. Vnímám ji jako něco, co zastavuje pokrok ve hře, která má zásadní význam pro národní tým, který ztrácí na svoje protivníky.

Ale o tom nechci mluvit! Jak může někdo namítat, že když přes 30 trenérů a 80 mladých hráčů věnuje svůj čas tomu aby zlepšili svoje schopnosti jako trenéři nebo hráči, jde o  negativni věc a neměla by se stát?

Myslím, že tito trenéři volili nohama a uvědomili si výhody práce po boku tak zkušených lidí, jako jsou Perrot, Kafka, Macháček, Brabec a ostatní. Co mě potěšilo je, že někteří lepší trenéři v této zemi si zaplatili aby mohli být trenéry na této akademii. To je to, co je dělá dobrými trenéry. Hledají nové přístupy, nápady a cesty jak se něco naučit a zlepšit se. Pokud se naučili jen jednu jedinou věc, stojí to za účast a já vím, že se naučili víc než to.

Je to celé o výměně nápadů a hledání cesty mezi námi. Myslím si, že jsem pomohl trenérům pár dobrými nápady, ale také jsem shledal užitečným vidět co oni dělají. Nevybavím si jméno klubu ani trenéra, ale viděl jsem trenéra kategorie U9 udělat fantastický trénink. Jen tím, že jsem ho sledoval, jsem se mnohé naučil a vynasnažím se o to, abych jeho nápady zapojil do svého trénování.  Pro mě byl kemp Yvese Perrota závanem čerstvého vzduchu a něčím, čeho bych byl rád součástí i v budoucnu. Podle mě je to cesta kupředu a zároveň něco, co by se mělo stát pravidelným podnikem pro dobro českého rugby.

Tímto gratuluji Karlu Ševčíkovi a jeho týmu za zvládnutí tak velkého podniku. Tvrdě pracuješ a profesionalismus by měl být ohodnocen. To, co děláš pro české rugby by mělo být uznáno a podporováno.

A pro mého nového mladého francouzského přítele, bylo potěšení pracovat s tebou, jsi opravdový gentleman a inspirace pro všechny kouče a hráče. Byla to absolutní radost pracovat po tvém boku.

Andy Chuter

přeložila Nikola Dóžová

Zoom gallery

Ragby CZ > Andy Chuter: Letní ragbyový kemp mě potěšil