All Blacks vykročili za obhajobou poháru Tri Nations

8.7.2006 Tri Nations 2006 – 1. kolo

K. Mealamu foto: scrumK. Mealamu foto: scrum
K. Mealamu foto: scrum
G. Gregan odehrál 122. utkání za Austrálii foto: scrumG. Gregan odehrál 122. utkání za Austrálii foto: scrum
G. Gregan odehrál 122. utkání za Austrálii foto: scrum

V sobotu 8. července 2006 začal prvním utkáním souboj tří velmocí jižní hemisféry o pohár Tri Nations. Novozélandští All Blacks na domácím Jade Stadium v Christchurchi smetli tým Austrálie rozdílem dvaceti bodů, šestinásobný vítěz poháru tak vykročil rázně za obhajobou.

Tri Nations 2006 - 1. kolo

• Nový Zéland - Austrálie 32:12

poločas 14:7
pětky 4:2

Nový Zéland
P: Mealamu 2 (28, 34), McCaw (48), Toeava (77)
KPP: Carter 3 (28, 34, 48)
TK: Carter 2 (42, 54)

Austrálie
P: Tuqiri (15), Fava (51)
KPP: Mortlock (15)
ŽK: Rocky Elsom (27) - opakovaný ofsajd

Úvod utkání vyšel lépe Austrálii, která využila v 15. minutě chyby v obraně domácích. Matt Rogers prošel obranou zatáhl míč k postraní čáře a přihrávkou přes obránce uvolnil naběhnutého útočníka Lote Tuqiriho, který položil úvodní pětku utkání. Kopáč S. Mortlock kop po pětce v pohodě proměnil 0:7.

Hosté měli i nadále územní převahu a domácí miláčci se ne mohli dostat ke své hře. To jim však usnadnil vazač Austrálie Rocky Elsom, který po opakovaném ofsajdu viděl ve 27. minutě od rozhodčího žlutou kartu a na deset minut oslabil svůj tým.

Početní převahu All Blacks využili dokonale díky mlynáři K. Mealamu, nejprve ve 28. minutě využil nepřesnosti v obraném autu Austrálie, odražený míč donesl až do pětkoviště a o šest minut později přeskočil s míčem bránícího hráče v maulu a položil svou druhou pětku v utkání. Poločas 14:7.

Po změně stran se hra opticky vyrovnala, dvě minuty po přestávce potrestal ofsajd australské obrany úspěšným trestným kopem D. Carter 17:7.

Po té se opět ukázali hosté, zatlačili domácí na jejich polovinu, žádná z akcí se jim však nepodařila úspěšně zakončit. A tak se potvrdilo pravidlo nedáš - dostaneš.

Dlouhý odkop domácích špatně zpracovala útoková spojka S. Larkham a dotírající obrana v čele s R. McCawem dotlačila hráče i s míčem do pětkoviště, kde sám kapitán AB´s přiklep ve spleti těl třetí pětku svého týmu. Domácí kopáč D. Carter zvýšil z kopu po pětce na 24:7.

Přes obdržené body Australané neustále bojovali, vycházela jim hra rojem, kterou získávali poměrně značné území. V 51. minutě a po útočném autu Austrálie zahráli rojníci několik fází a střídající rváček Fava snížil pětkou na 24:12.

Po té se přelévala hra z jedné strany na druhou, hosté však nedokázali překonat obranu domácí a tak bodovali pouze AB´s. V 54. minutě se podařilo po třech neúspěšných pokusech proměnit trestný kop D. Carterovi 27:12.

Tři minuty před koncem pojistil vítězství Nového Zélandu střídající rychlík I. Toeava, který po sraženém překopu utekl sedmdesáti metrovým sprintem obraně Austrálie a uzavřel hezkou pětkou tak výsledek utkání 32:12.

Nutno dodat, že výsledek mohl být ještě vyšší domácí kopáč D. Carter však neměl svůj den proměnil pouze pět z deseti kopů.

All Blacks:
15 Leon MacDonald, 14 Rico Gear, 13 Malili Muliaina, 12 Aaron Mauger, 11 Joe Rokocoko, 10 Dan Carter, 9 Byron Kelleher, 8 Rodney So'oialo, 7 Richie McCaw (c), 6 Jerry Collins, 5 Jason Eaton, 4 Chris Jack, 3 Carl Hayman, 2 Keven Mealamu, 1 Tony Woodcock.
Lavička: 16 Andrew Hore, 17 Greg Somerville, 18 Ali Williams, 19 Chris Masoe, 20 Piri Weepu, 21 Luke McAlister, 22 Isaia Toeava.

Wallabies:
15 Chris Latham, 14 Mark Gerrard, 13 Stirling Mortlock, 12 Mat Rogers, 11 Lote Tuqiri, 10 Stephen Larkham, 9 George Gregan (c), 8 Rocky Elsom, 7 George Smith, 6 Mark Chisholm, 5 Dan Vickerman , 4 Nathan Sharpe, 3 Guy Shepherdson, 2 Tai McIsaac, 1 Greg Holmes.
Lavička: 16 Jeremy Paul, 17 Al Baxter, 18 Scott Fava, 19 Phil Waugh, 20 Sam Cordingley, 21 Matt Giteau, 22 Ben Tune.