All Blacks proti Kocourkovu

29.11.2006 All Blacks versus Village Idiots

Haka z roku 1905Haka z roku 1905
Haka z roku 1905
All Blacks si dali ve Walesu Haku i před pátečním tréninkemAll Blacks si dali ve Walesu Haku i před pátečním tréninkem
All Blacks si dali ve Walesu Haku i před pátečním tréninkem
Haka v šatněHaka v šatně
Haka v šatně

Všichni, kteří se těšili na tradiční podívanou před utkáním Wales - All Blacks, ať už na stadionu Millenium nebo v pohodlí u televizních obrazovek, s překvapením sledovali jak rozhodčí dává pokyn k výkopu bez toho, aby Novozélanďané provedli tradiční HAKU.

Událost, která nemá v novodobé historii obdoby, vzbudila pozornost světové ragbyové veřejnosti. Přinášíme Vám část vyjádření HAKA týmu, převzatého z oficiálních webových stránek HAKA, který vyšel pod názvem All Blacks versus Village Idiots:

"Ne, ani ´Velšané´, a určitě ne velšský ragbyový tým. Velšská ragbyová unie rozhodla, že by bylo výborné, kdyby nebyla provedena HAKA tím, že ji přesune z tradičního (a jediného smysluplného) provedení před úvodním výkopem na jinou chvíli.
Podle zjištění se tak stalo poprvé za 100 let historie zápasů mezi oběma národy. All Blacks byli měsíc předem informováni o tom, že HAKA musí být provedena mezi státními hymnami. Evidentně byla "jednání" (slovo použité WRU) vedena až do úvodního hvizdu. Ale jednáními bylo myšleno, že oni (WRU) si stáli na svém a All Blacks důsledně říkali "promiňte, ale ne".

Rozhodnutí přijaté skutečným Kocourkovem (Village Idiots) světového ragby, a průhledná snaha o zmírnění působení haky, odůvodňované jako zábava představovaná jedním mužstvem a tím se snažící o rozmělnění skutečného významu tohoto aktu.

Výhrady WRU, že chtějí "odpovědět na Haku" státní hymnou jsou skutečně kuriozní. Ve více než stoleté tradici je Haka výzvou All Blacks soupeřům těsně před tím, než jdou oba týmy do boje. Klíčovým je to, že jde o dva ragbyové týmy a ne o trylkování národní hymny společně s diváky. Pokud by na to byli All Blacks přistoupili, co by přišlo příště? Třeba by Angličané trvali na provedení Haky po utkání v centru Twickenhamu, kde by na ni "odpověděl" místní soubor Morris Dancers. Nebo by Francouzi mohli chtít přesunout haku před oběd a odpovědět na ni skutečným šestichodovým banketem - "dejte si naše suflé a propadněte zoufalství! Vy pošetilí All Noirs!"

All Blacks Haka patří All Blacks - hráčům, ne NZRFU nebo někomu jinému. Hostitelské Unie, jako pokaždé, mají právo ji odmítnout - byla historicky předváděna na požádání hostitelů. Co ale nemají je právo diktovat jak nebo kdy je prováděna. Buď je provedena těsně před výkopem, jako vždy byla, nebo vůbec ne. Vem nebo nech ležet.

Každopádně případ ve WRU vybouchnul, když All Blacks odmítli jejich blafování, a zcela správně provedli Haku uvnitř jako součást vlastní přípravy na zápas v šatně. To oslabilo víru, že WRU, jistě hlava ragby v národě, který hru miluje a chrání více než jiní její velké tradice, skutečně dělá to nejlepší.
Věřme, že ve velšské síni slávy existují zbytky zdravého rozumu, které příště uznají racionální důvody, jinak budou nadále pro smích světové ragbyové veřejnosti."

A ještě pár komentářů ze strany All Blacks, kapitán Richie McCaw: " Tradice má být uctívána správně, pokud ji chceme uctívat. Jestliže ji chce soupeř znevažovat, prostě provedeme Haku v šatnách . Nakonec Haka je o psychické přípravě a my ji děláme pro sebe." Trenér Graham Henry: " Nedělá se pro fanoušky, nedělá se pro publikum, dělá se pro hráče, pro novozélandské ragby."

Další části vyjádření se již nevztahují k této události, ale k dalšímu průběhu zápasu, proto je neuvádíme. Věříme, že světové ragby si nevezme příklad od kocourkovských radních v Cardiffu a my budeme moci vídat haku jako součást světového ragbyového dědictví před každým zápasem All Blacks.

 

 

 

petrovice.rugby.cz

Ragby CZ > Zprávy > Zprávy ze zahraničí > All Blacks proti Kocourkovu

právě se děje

soutěže

 načítám...