All Blacks potvrdili roli favorita

22.7.2006 Tri Nations 2006 – 3. kolo

Třetím kolem pokračoval v sobotu 22. července 2006 v novozélandském Wellingtonu letošní ročník Tri Nations. Domácí reprezentace Nového Zélandu si po přesvědčivém výkonu lehce poradili s týmem Jižní Afriky a posunuli se tak do čela tabulky. Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen ragbista roku 2005 Daniel Carter, který zaznamenal 25. bodů.

KPP: Carter 2 (40, 76)
TK: Carter 7 (6, 20, 24, 32, 43, 52, 75)

Jižní Afrika
P: Du Peerez (1), Paulse (60)
KPP: Montgomery 2 (1, 60)
TK: Montgomery (70)

Utkání mělo neočekávaný úvod, ihned po úvodním výkopu se podařilo dotírajícímu Jihoafričanovi Du Peerezovi srazit odkop domácí útokové spojky D. Cartera a přiklepnout ho v pětkovišti 0:7.

Du Peerez tak svou pětkou v patnácté vteřině utkání vyrovnal třicet pět let starý rekord nejrychlejšího položení do brankoviště Australana Bobby Fultona, kterému se podařil podobný kousek v utkání Austrálie - Francie 1. listopadu 1970.

Domácí se po obdržené pětce rychle oklepali a začali hrát svou hru. Hosté však dobře bránili a nepouštěli AB´s do souvislejší akce. D. Carter během pětadvaceti minut odčinil svou minelu z úvodu utkání a čtyřmi přesnými trestnými kopy otočil skóre ve prospěch svého týmu 12:7.

Jihoafričané oproti utkání s Austrálií hráli více aktivněji a dostávali se více do slibných šancí. Obrana Nového Zélandu byla ovšem opět dokonalá a tak nezbývalo hostům nic jiného než kopat trestné kopy na háčko. P. Montgomery však neměl svůj den a tak vyšla Jižní Afrika opět naprázdno.

V samotné závěru první půle ukázali All Blacks svou sílu, po skvělé akci přes půl hřiště se dostali do těsné blízkosti pětkoviště hostí, odražený míč sebral P. Weepu, prošel mezi třemi bránícími hráči a položil první pětku svého týmu. D. Carter kop po pětce proměnil, poločas 19:7.

Po přestávce se obraz hry moc nezměnil domácí nebezpečně útočili a hosté je zastavovali až příliš často za hranicí pravidel. Ve 43. a 52. minutě proměnil D. Carter další dva trestné kopy a zvýšil tak náskok svého týmu na osmnáct bodů 25:7.

Jihoafričané se však dokázali dostat znovu do hry , v 62. minutě chytře překopl obranu AB´s dobře hrající Du Peerez, odražený míč skočil do ruky nikým neatakovanému B. Paulsovi a ten položil druhou pětku svého týmu. Za necelých šest minut ještě proměnil trestný kop P. Montgomery a Springboks byli zpět v utkání 25:17.

Závěrečný deset minut však patřilo už opět domácím, nejprve D. Carter v 75. minutě proměnil sedmý trestný kop a o minutu později došel po ukázkové akci do pětkoviště hostí kapitán All Blacks R. McCaw a pojistil vítězství svého týmu poslední pětkou utkání.

Výsledek uzavřel úspěšným kopem po pětce z těžkého úhlu D. Carter, který měl v utkání stoprocentní úspěšnost kopů a připsal si tak 25. bodů 35:17.

Sestavy

All Blacks
15 Leon MacDonald, 14 Doug Howlett, 13 Mils Muliaina, 12 Sam Tuitupou, 11 Scott Hamilton, 10 Dan Carter, 9 Piri Weepu, 8 Rodney So'oialo, 7 Richie McCaw (c), 6 Reuben Thorne, 5 Ali Williams, 4 Chris Jack, 3 Carl Hayman, 2 Anton Oliver, 1 Neemia Tialata.
lavička: 16 Andrew Hore, 17 Greg Somerville, 18 Greg Rawlinson, 19 Chris Masoe, 20 Jimmy Cowan, 21 Luke McAlister, 22 Isaia Toeava.

Springboks
15 Percy Montgomery, 14 Breyton Paulse, 13 Jaque Fourie, 12 Wynand Olivier, 11 Bryan Habana, 10 Butch James, 9 Fourie du Preez, 8 Jacques Cronjé, 7 Juan Smith, 6 Solly Tyibilika, 4 Victor Matfield, 4 Albert van den Bergh, 3 CJ van der Linde, 2 John Smit (c), 1 Os du Randt.
lavička: 16 Danie Coetzee, 17 Eddie Andrews, 18 Johann Muller, 19 Joe van Niekerk, 20 Enrico Januarie, 21 Meyer Bosman, 22 JP Pietersen.