All Blacks obhájili pohár Tri Nations

20.8.2006 Tri Nations – 6. kolo

Reprezentaci Nového Zélandu se podařilo v sobotu 19.srpna v Eden Parku obhájit trofej Tri Nations tři kola před koncem turnaje. Divácky skvělé utkání s Austrálií otočili svěřenci trenéra Grahama Henryho až ve druhé půli, závěrečná pětka útočníka L. McAlistera přinesla All Blacks bonusový bod a tím i předčasné vítězství v celém poháru.

TK: Mortlock 2

Australané vstupovali do utkání s jasným cílem a tím bylo prolomení série vítězství All Blacks. Úvodní body utkání obstarali během dvaceti minut oba kopáči. Hosté však měli více ze hry a jejich tlak narůstal.

Ve 26. minutě předvedl svou hráčskou vyspělost křídelní útočník L. Tuqiri, který položil po hezké individuální akci první pětku utkání. S. Mortlock zvýšil kopem po pětce na 6:13.

Po deseti minutách se prosadil naopak domácí roj po výborně zahraném autu u pětkoviště prošel obranou druhořadník J. Eaton a snížil svou první pětkou v reprezentaci pětkou na 11:13.

Těsně před koncem půle vyvinula Austrálie velký tlak na půli soupeře, který vyjádřila i další pětkou. Položení R. Elsoma nakonec musel uznat hlavní rozhodčí až po poradě s videorozhodčím. S. Mortlock kop po pětce lehce proměnil. Poločas 11:20.

Po změně stran vystřídal domácí trenér G. Henry během krátké doby tři hráče a hra All Blacks tím velmi ožila. Skóre dotáhl dvěma trestnými kopy D. Carter a jeho tým nastartoval ke skvělému obratu.

V 62. minutě se do zakončení dostával domácí útočník D. Howlett, obrana Austrálie však jeho pokus zastavila těsně před pětkovištěm. Po několika neúspěšných pokusech Rokocoka a Muiliany projít obranou se dostal k míči rojník Ch. Jack a hezkou pětkou otočil skóre 24:20.

Za pět minut se domácí diváci dočkali nejdůležitější pětky celého turnaje, Australané rozehrávali na své půli mlýn G. Gregan přihrál S. Larkhamovi ten při skládce míč ztratil. Toho využil hbitý L. McAlister, který odražený míč donesl až do pětkoviště hostí. Čtvrtou pětkou tak získal pro All Blacks veledůležitý bonusový bod 31:20.

Osm minut před koncem ještě zdramatizoval utkání rychlou pětkou hostující L. Tuqiri, po té však přišla hloupá chyba rváčka P. Waugha, který poněkolikáté úmyslně držel hráče na zemi s míčem a dostal za to žlutou kartu.

Následným úspěšným trestným kopem D. Carter pojistil výhru All Blacks 34:27.

Novozélanďané tak díky bonusovému bodu vzdáli soupeřům natolik, že přebrali pohár Tri Nations tři kola před koncem turnaje.

Sestavy

Nový Zéland:

Muliaina - Howlett, Toeava, McAlister, Rokocoko - Carter, Kelleher; Woodcock, Mealamu, Haman - Jack, Eaton - Collins, McCaw (c), Sooialo.
Lavička: Hore, Somerville, Williams, Masoe, Weepu, Tuitupou, L MacDonald.

Austrálie:

Latham - Rathbone, Mortlock, Giteau, Tuqiri - Larkham, Gregan (c) - Holmes, Paul, Blake - Sharpe, Vickerman - Elsom, Waugh, Palu.
Lavička: McIsaac, Baxter, Chisholm, Smith, Sheehan, Gerrard, Rogers.