78 tisíc diváků sledovalo historické vítězství Walesu nad Anglií

6.2.2005 6N: Wales-Anglie 11:9, Francie-Skotsko 16:9, Itálie-Irsko 17:28, 6NB: Portugalsko-Gruzie 18:14

Hrdina zápasu Gavin Henson skládá Matthewa Taita [BBC]Hrdina zápasu Gavin Henson skládá Matthewa Taita [BBC]
Hrdina zápasu Gavin Henson skládá Matthewa Taita [BBC]
Ze zápasu Francie-Skotsko. Na snímku Sebastian Chabal skládá Craiga Gettyho Ze zápasu Francie-Skotsko. Na snímku Sebastian Chabal skládá Craiga Gettyho
Ze zápasu Francie-Skotsko. Na snímku Sebastian Chabal skládá Craiga Gettyho
Shane Williams (Wales) uniká obráncům

Velšské hlavní město Cardiff se otřáslo v základech. Po dramatickém vítězství porazili Velšané věčně nenáviděné Angličany. Cardiff byl svědkem posledního vítězství nad britskými sousedy naposled před dvanácti lety. Hrály se i další zápasy, včetně naší skupiny, kde Portugalsko zvítězilo nad Gruzií.

Wales - Anglie 11:9

O vítězství rozhodl útočník Gavin Henson, když proměnil trestný kop z veliké vzdálenosti čtyři minuty před koncem zápasu.

Pokud se zeptáte jakéhokoli Ira, Skota, či Velšana, komu fandí v ragby, často odpoví že dvěma týmům. Vždy tomu svému, ale pak také tomu, který hraje zrovna proti Anglii.
Wales naposledy na Anglií vyhrál v roce 1999 ve Wembley, když se teprve stavěl stadion v Cardiffu pro mistrovství světa.

Tehdy před zápasem zpíval na stadionu Tom Jones a Shirley Bassey. Wales vyhrál pětkou z poslední minuty, kterou položil Scott Gibbs a proměnil Neil Jenkins.

Oslavy ve Walesu trvaly celý týden. Zápas se hrál v neděli, a v pondělí většina zaměstnavatelů vyhlásila den volna, jelikož by zaměstnanci stejně moc práce neodvvedli.

K vlastnímu zápasu:

Domácí vedli o poločase 8:3 díky pětce Shana Williamse. Tohoto rychlého útočníka si pamatují čeští hráči i diváci, kteří byli svědky zápasu ČR - Crawshays v Říčanech.

Charlie Hodgson posunul dvěma trestnými kopy Anglii do vedení 9:8 a zbývalao deset minut do konce. Vypadalo to, že hosté opět vyváznou.

Naštěstí pro domácí však Henson proměnil kop z dlouhé vzdálenosti a těžkého úhlu a velšské fanoušky poslal do vytržení.

Sestavy:

Wales: G Thomas (capt); H Luscombe, T Shanklin, G Henson, S Williams; S Jones, D Peel; G Jenkins, M Davies, A Jones; B Cockbain, R Sidoli; D Jones, M Williams, M Owen.
Náhradníci: R McBryde, J Yapp, J Thomas, R Jones, G Cooper, C Sweeney, K Morgan.

Anglie: J Robinson (capt); M Cueto, M Tait, J Noon, J Lewsey; C Hodgson, M Dawson; G Rowntree, S Thompson, J White; D Grewcock, B Kay; C Jones, A Hazell, J Worsley.
Náhradníci: A Titterrell, P Vickery, S Borthwick, J Forrester, H Ellis, O Barkley, B Cohen.

Rozhodčí: Steve Walsh (Nový Zéland).

Za poznámku stojí, že velšané Cockbain, Sidoli, Owen a Sweeney hráli v roce 2000 v klubu Pontypridd s českým reprezentantem Macháčkem.

Sestavy:

France: P Elhorga; A Rougerie, B Liebenberg, D Traille, C Dominici; Y Delaigue, P Mignoni; S Marconnet, W Servat, P de Villiers; F Pelous (kap.), J Thion; J Bonnaire, S Chabal, P Tabacco.
Náhradníci: S Bruno, O Milloud, G Lamboley, Y Nyanga, D Yachvili, F Michalak, L Valbon.

Scotland: C Paterson; S Danielli, A Craig, H Southwell, S Lamont; D Parks, C Cusiter; T Smith, G Bulloch (kap.), G Kerr; S Grimes, S Murray; J White, A Hogg, J Petrie
Náhradníci: R Russell, B Douglas, N Hines, J Dunbar, M Blair, G Ross, B Hinshelwood

Rozhodčí: Nigel Williams (Wales)

Itálie - Irsko 17:28

Sestavy:

Itálie: R De Marigny, Mirco Bergamasco, G Canale, A Masi, L Nitoglia, L Orquera, A Troncon; A Lo Cicero, F Ongaro or G Intoppa, M Castrogiovanni, S Dellape, M Bortolami (kap), A Persico, Mauro Bergamasco, S Parisse.
Náhradníci: S Perugini, G Intoppa or C Festuccia, C A Del Fava, D Dal Maso, P Griffen or P Travagli, W Pozzebon, K Robertson.

Ireland: G Murphy; S Horgan, B O'Driscoll (kap), G D'Arcy, D Hickie; R O'Gara, P Stringer; R Corrigan, S Byrne, J Hayes, M O'Kelly, P O'Connell, S Easterby, D Leamy, A Foley.
Náhradníci: F Sheahan, M Horan, D O'Callaghan, E Miller, G Easterby, D Humphreys, G Dempsey.

Portugalsko - Gruzie 18:14

V naší skupině ME se hrál jeden zápas, na univerzitním stadionu v Lisabonu domácí přehráli jen těsně Gruzínce. Zápas byl velice vypjatý, Gruzínci otočili skóre v druhém poločasu, ale spornou pětkou v závěru přišli o vítězství.

Do Lisabonu cestuje český reprezentační tým k utkání 26. února.

Zápas byl přenášen živě gruzínskou státní televizí i přes úmrtí premiéra Zuraba Jvanii. Gruzínci měli na ruce černé pásky a před zápasem uctili oba týmy jeho památku minuta ticha.

Poločas: 11:3

Vývoj skóre:
0:3 (20), 3:3 (21), 8:3 (34), 11:3 (40), 11:6 (60), 11:11 (64), 11:14 (72), 16:14 (79)

Sestavy:

Portugalsko: Gonçalo Malheiro, Miguel Portela, Diogo Mateus, Frederico Sousa, Pedro Carvalho, Martim Tomé, Luís Pissarra, Vasco Uva, Paulo Murinello (Sebastião Cunha, 39), António Cunha (Diogo Coutinho, 25) Marcelo D+Orey, Lourenço Andrade (Gonçalo Uva, 65), Joaquim Ferreira (Christian Spachuk, 57), Miguel Moura (José Carlos,
75), João Correia.
Náhradníci: Christian Spachuk, José Carlos, Gonzçalo Uva, Sebastião Cunha, Diogo Coutinho, Pedro Leal, Nuno Garvão

Gruzie: Urjukashvili, Khamashuridze, Zibzibadze, Giorgadze, Machkhaneli, Kiknadze (Barkalaia,55) , Abuseridze, Udesiani, Urushadze, Zedginidze, Didebulidze (Sujashivili, 69), Mchedlishvili (Giorgadze, 13, then Dutarashivi, 25), Shvelidze (Ashvetia, 78), Giorgadze, Magrakvelidze.
Náhradníci: Sujashivili, Ashvetia, Dutarashlivi, Giorgadze, Kacharava, Barkalaia, Gugava

U příležitosti výročí diváci zavzpomínali na své rugbyové legendy, jejichž pohřeb se nedá zapomenout.

Zdroj: BBC, Scrum.com, Canal+, FIRA a vlastní

Ragby CZ > Zprávy > Six Nations 2014 > 78 tisíc diváků sledovalo historické vítězství Walesu nad Anglií