Utkání ČR - Rusko: Hodnocení z pohledu trenéra Martina Kafky

22.4.2008

 Utkání ČR - Rusko: Hodnocení z pohledu trenéra Martina Kafky

Pro tento zápas jsem zvolil přípravu, která zahrnovala 4 tréninkové jednotky. Po zkušenosti z předešlých utkání, kdy jsme trénovali 4 krát v Portugalsku, 2 krát v Rumunsku a 3 krát před zápasem s Gruzií(před těmito dvěma utkáními jsem zvolil menší počet tréninkových jednotek, protože jsme byli spolu nepřetržitě 10 dní), bylo jasné, že 4 tréninky jsou minimem pro kvalitní přípravu.

Tento zápas byl pro nás výjimečný v tom, že byl hráčům představen francouzský trenér-manažer, Christian Gajan, se kterým ČSRU jedná o možné spolupráci.

Vzhledem k průběhu zápasu jsem přemýšlel o tom, zda jsem v přípravě neudělal chybu v počtu tréninkových jednotek. Během zápasu byla na hráčích vidět únava z celého týdne, což rozdíl mezi týmy ještě prohloubilo. Vždy jsem tvrdil, že domácí zápasy jsou pro nás fyzicky náročnější než zápasy „venku“. Důvodem je , že když jsme například hráli v Portugalsku, také jsme trénovali 4 krát, jenže hráči nedělali nic jiného než trénovali, jedli, spali a regenerovali. Tak by to mělo být. Když ovšem hrajeme doma, často pracují od 7 hod.ráno a po práci jdou rovnou na trénink. Takto celý týden. Přitom ti, kteří hrají domácí soutěž často stěží trénují 2 krát týdně. Nemají čas na regeneraci, kvalitní jídlo a pití a odpočinek. Z toho pramenila únava. Cestou jak tomu předejít by bylo trénovat méně. To ovšem není cesta jak pozvednout naši hru. Cestou je naopak zvyšovat zátěž v klubech, kvalitní trénink pod vedením odborníků a určitá rekompenzace hráčům za jejich čas. Pod termínem rekompenzace nerozumím jen určitou sumu peněz, ale kvalitní a komplexní nabídku, která bude obsahovat jak stránku sportovní, lékařskou, společenskou, logistickou, tak i finanční. Na tom všem naše Unie pracuje. První výsledek je lékařské zabezpečení, kdy hráči ví, že o ně bude perfektně postaráno. Toto je cesta.

Spousta z nás si po těchto porážkách pokládá otázku, kde je náš výkonnostní strop. Pokud půjdeme cestou ambiciózní, po které by nás mohl vést Christian Gajan, náš strop je dosti vysoko. Pokud se spokojíme s nynější situací, pak toto je náš strop!

Během zápasu jsme se s Christianem shodli, že ač zaostáváme ve všech aspektech hry, ten nejzávažnější je fyzická kondice. Přestože zvolíme správné herní řešení, nejsme schopni z něj vytěžit tu výhodu, kterou by nám mělo přinést, protože jednoduše nezrychlíme do volného prostoru a ten se zavře nebo se neprosadíme v kontaktu jeden na jednoho, ve kterém bychom měli mít výhodu vzhledem ke kvalitě hráčů (útočník proti rojníkovi atd.). Kdybychom volili jen dobrá herní řešení (což není náš případ), stejně nevyhrajeme. Rád bych ovšem zdůraznil, že před hráči smekám, protože si vážně šáhli na dno a ani v jednom okamžiku nesložili zbraně. To znamená, že mužstvo je zdravé, že je na čem stavět. Také se nám pomalu rozšiřuje počet kvalitních hráčů na určité posty, nyní máme na každý post minimálně 2 hráče, kteří jsou schopní podobných výkonů. To před naším únorovým zápasem v Portugalsku nebylo.

Rád bych na závěr apeloval na kluby, aby se o své hráče dobře starali i po stránce lékařské, aby jim zabezpečily kvalitní rekonvalescenci a nechaly je doléčit. Kluby si musí uvědomit, že když přemluví zraněného hráče, aby hrál, tak za prvé neodevzdá 100% výkonu a za druhé, a to je mnohem a mnohem závažnější, riskují, že toho hráče zničí a ztratí navždy. To je jeden z důvodů, proč jsem ve 28 letech skončil s hraním. Často jsem hrál s nedoléčenými kotníky, které již nejsou schopni takové zátěže, na kterou jsem byl zvyklý. Jsme často svědky situací, kdy zraněný hráč hraje ligu, já se domnívám, že již je v pořádku a pozvu ho na sraz a on se mi omluví s tím, že zdravý není. Následující ligový zápas opět hraje a tak pořád dokola. Na tyto případy je třeba poukázat, neboť česká reprezentace neslouží k léčbě zraněných. Kluby si musí uvědomit, že nucením svých zraněných hráčů ke hře, jím ubližují někdy i nevratně. Já se ptám, jaký je rozdíl mezi tímto chováním a tím, když někdo někomu na ulici zlomí ruku? Výsledek je stejný, jen se obě situace posuzují jinak.

 

 

 

 

 

Martin Kafka

 

 

 

 

Ragby CZ > Soutěže > Reprezentace ČR > Utkání ČR - Rusko: Hodnocení z pohledu trenéra Martina Kafky

právě se děje

soutěže

 načítám...