All Blacks 2007: větší, silnější, rychlejší

3.3.2007 Novozélandská média o vzkazují budoucím soupeřům All Blacks: Mějte velký strach!

All Blacks 2007: větší, silnější, rychlejší
All Blacks 2007: větší, silnější, rychlejší
Haka z roku 2006, vedená Rico Gearem

Nejznámější ragbyový tým světa, novozélandští All Blacks, podstupují speciální přípravu na nadcházející mistrovství světa. Cílem tohoto tříměsíčního speciálního kondičního programu je vytvoření většího a agresivnějšího reprezentačního týmu, který se utká letos na podzim ve Francii s ostatními týmy o Světový Pohár.

A novozélandský trenér Graham Henry už po první polovině programu vyjádřil nadšení z předběžných výsledků. (volně přeloženo podle NZ Herald).

Tento program se týká 22 hráčů, kteří byli vybráni coby špičkoví reprezentanti a kluby, hrající soutěž Super14, je po dohodě s Novozélandskou ragbyovou unií (NZRFU) uvolnily pro první polovinu soutěže, aby tento program mohli absolvovat.

Předpokládá se, že když se tým All Blacks poprvé sejde počátkem června k utkání proti Francii, budemít trenér Henry ten největší, nejrychlejší novozélandský tým s nejvyšší kondicí, který se kdy sešel.

Jak vyšlo v jednom místním článku, ostatní týmy mají mít "strach, velký strach".

Deník New Zealand Herald píše, že tým All Blacks roku 2007 nebude mít téměř žádnou fyzickou podobnost s týmem z roku 1987, který vyhrál zatím jediný titul na Světovém Poháru.

Faktem je, že All Blacks roku 2007 budou vypadat radikálně jinak i ve srovnání s týmem z roku 2006. Tak velký byl pokrok uplynulých šesti týdnů pro oněch vyvolených 22 hráčů.

Hráč Jason Eaton přibral 8 kilogramů. Mils Muliaina je o pět kilogramů těžší než byl v prosinci. Při pohledu na košili mlynáře Kevena Mealamu vypadá, že má problémy se do ni vejít kvůli nárustu svalové hmoty. Také svaly dříve hubeného Ali Williamse připomínají spíše dub.

Program má před sebou dalších šest týdnů a to, podle bývalého kondičního trenéra All Blacks Jima Blaira, je dlouhá doba v životě špičkového sportovce.

"Když vezmete člověka z ulice aby podstoupil ten samý kurz, určitě se znatelně zlepší. Ale bude začínat z podstatně nižší úrovně, tekže se, řekněme, dostane ze 40% svého potenciálu na 60%" řekl Blair Heraldu.

"Ale tito reprezentanti, kteří mají už hodně tréninku za sebou, začínají pravděpodobně na 80%. Cílem je využít i těch posledních 20%, aby využívali svůj potenciál úplně."

"Pro některé typy postav platí, že nehledě na to, kolik natrénují, tak pořád budou hubené. Ale v případě našich hráčů můžou nabýt svaly relativně snadno, v reakci na tento fyzický trénink."

V září bude potenciál Henryho hráčů ještě větší. Joe Rokocoko a Sitiveni Sivivatu jsou údajně rychlejší. Většina rojníků je silnější a skoro každý přidal na aerobní vytrvalosti.

Atletická příprava je základem k tomu, aby All Blacks se řádově zlepšili v rychlosti a fyzičnosti, se kterými hrají.

"Hodně kluků dělá osobní rekordy ve zvedání činek."sdělil deníku Henry. "Vždy se učíme a možná najdeme příležitost, jak naši hru nyní změnit v některém aspektu."

Henry je tajným favoritem, schopným myslet velice radikálně. Jeho taktikou proletošek však může být více než jen změna některých aspektů"

Minulý rok často Novozélanďané využívali dlouhánů Aliho Williamsa a Chrise Jacka na křídle. Byli tam zejména pro možnost křížného překopu. Ovšem ještě častěji se dostávali do situací, kdy nesli balon podél autové čáry, kde s nimi obrana měla problémy je dostat na zem a zejména zabránit jim v přihrávce.

V tomto roce můžeme očekávat ještě více běhavých a šikovných rojníků, více akcí, kdy velcí a těžcí rojníci budou běhat proti menším útočníkům soupeře.

Také můžeme očekávat to, co jsme viděli koncem roku v Lyonu, kde All Blacks předvedli ragbyovou verzi zápasu tak, jak ji předváděl svého času Mohammed Ali.

Francouzské útoky, vlna za vlnou, narážely jen na černou zeď, do té doby, než byli přečísleni a balon se dostal nemilosrdnému novozélandskému protiútoku.

Díky tomuto programu se šance Novozélanďanů na tuto taktiku zvyšují. Nejenže se zvýšila šance na získání soupeřova balonu ve skládce, ale také se zvýšila šance, že to bude novozélandská třetí řada, která v posledních 10 minutách utkání ovládne hřiště.

Jakýkoli tým bude mít malou šanci bránit protiútok, kdy se balon od skládky rychle dostane na útočníky Rokocoka, Muliainu nebo Sivivatu.

"Hlavním významem dobré fyzičky je, že na ni nemusíte myslet, když hrajete. Nemusíte si říkat: \'Nepoběžím tam, protože bych to nemusel stihnout zpátky.\' Tito hoši získají ohromnou sebedůvěru a budou schopni běžet rychleji a déle."

"Dalším pozitivem této fyzické přípravy je vytvoření konkurence pro zbytek týmu."

"S yýjimkou jednoho či dvou hráčů, nikdo nemá zajištěnémíst v základní sestavě. Profesionální týmy potřebují tento element konkurence. Každý se bude ohlížet dozadu a trochu se strachovat, aby se mu ostatní nepřiblížili."

"Myslím si, že výsledek se ukáže, když se tito hoši zapojí v dubnu do soutěže Super 14." řekl Blair.

 

Jan Macháček

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Přiložit
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu png, jpg, gif
Vložte URL adresu videa (YouTube, Facebook, ...)
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu doc, odt, xsl, ods, pdf

Vytvoř nové téma
  • 10081987

    antoine qw3rd

Prosím vyplňte všechna pole!

Přiložit
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu png, jpg, gif
Vložte URL adresu videa (YouTube, Facebook, ...)
Maximální velikost 300 KB, podporované přílohy ve formátu doc, odt, xsl, ods, pdf

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód
Ragby CZ > Zprávy > Zprávy ze zahraničí > All Blacks 2007: větší, silnější, rychlejší

právě se děje

soutěže

 načítám...